Jaký je rozdíl mezi Blízkým a Středním východem?

Blízký východ a Střední východ jsou historické pojmy, které jsou eurocentrické. Podmínky byly vytvořeny ohledně jejich pozice z Evropy . Dále termíny související s geografickými polohami regionů, které pokrývaly. Oblast známá jako Blízký východ označovala jihozápadní Asii . Na druhé straně se Blízký východ vztahoval na oblasti v západní Asii, jihovýchodní Evropě a severní Africe. V 19. století rozdělili obyvatelé Západu oblast Orientu na tři části, a to na Blízký východ, Střední východ a Dálný východ. V současné době se termín Blízký východ již nepoužívá. Střední východ se používá k označení starověkých oblastí Středního a Blízkého východu.

Historické Použití

První rozdíl se týká časů, kdy tyto pojmy vznikly. Blízký východ se objevil v 90. letech 19. století. Britský archeolog DG Hogarth napsal publikaci známou jako „Near East“ v roce 1902. Termín Blízký východ naproti tomu poprvé použil Alfred Thayer Mahan v roce 1902. Britská armáda tento termín začala používat před druhou světovou válkou. Po druhé světové válce začali lidé používat termín Blízký východ převážně k označení regionů Středního a Blízkého východu.

Blízký Východ

Blízký východ zahrnoval Osmanskou říši a Balkán. Obecně platí, že země v západní Asii, které byly mezi Íránem a Středozemním mořem, tvořily Blízký východ. Patřily mezi ně Egypt, Irák, Izrael/Palestina, Jordánsko, Libanon a Sýrie. Tento termín se však stal zastaralým s pádem Osmanské říše v roce 1918.

Střední Východ

Střední východ zahrnuje severní Afriku a jihovýchodní Asii. Pokrývala oblast od Perského zálivu po jihovýchodní Asii. Blízký východ zahrnoval Blízký východ a také Bahrajn, Kypr, Írán, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdskou Arábii, Turecko, Spojené arabské emiráty a Jemen. Termín Blízký východ se používá dodnes.

Aktuální Využití

Dnes se Střední východ používá k označení regionů, které byly dříve Blízkým východem a Blízkým východem. Existuje 17 zemí Středního východu . Jedná se o Bahrajn, Kypr, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Omán, Palestina, Katar, Saúdská Arábie, Sýrie, Turecko, Spojené arabské emiráty a Jemen.