Nejstarší bazény na světě

Bazén je navržen tak, aby zadržoval vodu ke koupání. Bazény lze postavit na libovolné úrovni terénu nebo jako volně stojící stavbu. Nejběžnější bazény jsou „zapuštěné“, což znamená, že jsou zabudovány do země a mají vlastní velikost a tvar. Bazény mohou být vnitřní nebo venkovní a mohou zahrnovat soukromé bazény, veřejné bazény, dětský bazén a soutěžní (neboli „olympijské“ bazény. Stavba bazénů začala již ve 3. tisíciletí před naším letopočtem, ale v 19. století se nestala populární Města a městské oblasti po celém světě se dnes mohou pochlubit moderními a nejmodernějšími bazény.

Příklady Nejstarších Bazénů

Velké Lázně, Mohenjo-Daro, Pákistán

Great Bath je vodní bazén, který je součástí ruin starověké civilizace údolí Indus v Mohenjo-Daro v Pákistánu. Jedná se o nejstarší známé koupaliště na světě, které bylo podle odhadů postaveno ve 3. tisíciletí před naším letopočtem . Bazén měří 38,9 stop x 23 stop a dosahuje hloubky 7,9 stop. Měl dvě schodiště na opačných koncích bazénu. Podlaha bazénu je osazena cihlami a obložena silnou vrstvou bitumenu. V bazénu nebyl nalezen žádný vtokový kanál, což vede ke spekulacím, že bazén byl závislý na dešťové vodě a vodě ze studny, která byla vykopána v jedné z místností umístěných podél východního okraje. Velká lázeň mohla být používána pro náboženské funkce, jako je čištění.

Kuttam Pokuna, Srí Lanka

Kuttam Pokuna je dvojice koupacích nádrží nebo bazénů, které se používaly na starověké Srí Lance. Bazény postavili Sinhálci ve starém království Anuradhapura a byly považovány za velký úspěch v hydrologickém inženýrství a také za vynikající umělecké dílo Sinhálců. Dva bazény odděluje 18,5 stop dlouhá zahrada. Větší bazén měří 132 stop x 51 stop, zatímco menší měří 91 stop x 51 stop. Kolem bazénu je postavena zeď a na obou koncích bazénu jsou také schody. Voda proudí do bazénu podzemním potrubím, které se před vstupem do bazénu nejprve přefiltruje. Byly vybudovány hráze, aby se mniši mohli vykoupat pomocí hrnců a dalšího nádobí.

Deep Eddy Pool, Texas

Deep Eddy Pool je historický bazén v Texasu s lázeňským domem, který sahá až do éry hospodářské krize. Začalo to jako koupaliště v řece Colorado, kdy lidé plavali v řece, kde balvan vytvořil vír. Pozemek kolem bazénu koupil v roce 1915 Eilers, který postavil betonový bazén. Město Austin koupilo bazén v roce 1935. Deep Eddy Pool byl přestavěn a otevřen pro veřejnost v roce 1936 poté, co byl zničen masivní povodní v roce 1935. Dnes je bazén oblíbený pro děti i dospělé. Je napájen vodou z 35 stop dlouhé studny.

Stav Nejstarších Koupališť

Většina nejstarších koupališť je dobře udržovaná a slouží dodnes. Bazény prošly několika rekonstrukcemi a přestavbami, aby byly povýšeny na moderní standard. Tři nejstarší bazény, Great Bath, Kuttam Pokuna a Roman Pool, jsou zachovány jako památky a nejsou otevřeny pro použití, ale mohou být přístupné veřejnosti, která si je chce prohlédnout. Předpokládá se, že některé z nezdokumentovaných bazénů postavených před civilizací byly pohřbeny pod zemí.