Co jsou Hromnice?

Hromnice se slaví 2. února jako způsob předpovídání příchodu jara. Denní události zahrnují oslavy konané brzy ráno, aby se sledovalo, jak sysel opouští noru. Folklór říká, že pokud se sysel vynoří z tunelu za zamračeného rána, jarní sezóna přijde brzy, pravděpodobně před jarní rovnodenností . Pokud by se sysel objevil za slunečného dne, stáhl by se do své nory, když viděl jeho stín, a proto jaro nezačne za dalších šest týdnů.

Původ Hromnic

Oslavy Hromnic začaly v 18. a 19. století jako pensylvánský německý zvyk. Ve starověké evropské tradici počasí, z níž tato tradice vzešla, je prognostik spíše jezevec nebo posvátný medvěd než ježek. Hromnice jsou velmi podobné pohanskému festivalu Imbolc a svátku svatého Swithuna. Festival Imbolc se koná 2. února u příležitosti přelomu keltského kalendáře a zahrnuje předpovědi počasí, zatímco den svatého Swithuna se koná 15. července.

Záznam v deníku Jamese Morrise, obchodníka z Morgantown Pensylvánie, je první zdokumentovanou zmínkou o Groundhog Day v Americe . Jiné odkazy lze nalézt v básních z Anglie , Skotska a Německa . Je možné, že zvyk je jen příkladem výsledků zmatku vzniklého použitím dvou různých kalendářových systémů. Změna ročního období v některých starověkých tradicích byla vyznačena v mezičtvrtinových dnech, kdy denní světlo výrazně postupuje proti noci, zatímco v jiných byla odložena až po jarní rovnodennosti, kdy denní světlo překonalo noc. Ježek nebo sysel byl začleněn jako arbitr k urovnání dvou tradic. Podle jiné teorie zvyšující se průměrné teploty na začátku února nutí sysla z hibernace. V tomto případě by se Hromnice konaly později, kdyby se Němci usadili dále na sever. Pozorování svišťů v centrálním New Jersey však ukazuje, že vylézají ze svých nor v polovině března bez ohledu na to, jaké byly povětrnostní podmínky na Groundhog Day.

Hromnicové Oslavy

Groundhog lodges v jihovýchodní Pensylvánii pořádají společenské akce jako způsob oslavy Groundhog Day. Události se vyznačují proslovy, podáváním jídla a zábavou. Jediný jazyk povolený během těchto oslav je dialekt pennsylvánské němčiny. Pachatelé vložili buď čtvrtku, desetník nebo nikl do misky umístěné uprostřed stolu jako trest za každé vyřčené anglické slovo.

Slavní Hromnice

Ve Spojených státech je Punxsutawney Phil známý meteorologický sysel. Každého 2. února očekávají tisíce lidí jeho předpověď z Gobbler’s Knob poblíž Punxsutawney v Pensylvánii. V Kanadě , Shubenacadie Sam dělá svou meteorologickou předpověď z Shubenacadie, Nova Scotia, zatímco Wiarton Willie z Wiartonu, Ontario . Sysla ne vždy souhlasí. Pokud jde o předpovědi Hromnic pro rok 2018, dva kanadští sviště se ve svých předpovědích lišili, přičemž Shubenacadie Sam hlásil rychlé jaro, zatímco Wiarton Willie souhlasil se svým americkým druhem Punxsutawney Philem, oba hlásili dalších šest týdnů zimy.

Meteorologická Přesnost

Organizátoři Groundhog Day tvrdí, že hlodavec má talent předpovídat začátek jara s přesností jeho předpovědí v rozmezí od 75 % do 90 %. Kanadská studie provedená ve 13 městech po dobu 30 až 40 let však ukazuje, že předpovědi počasí učiněné na Hromnice byly pouze 37% přesné. Záznamy uchovávané od roku 1887 a almanach počasí StormFax ukazují, že Punxsutawney Phil poskytoval přesné předpovědi pouze 39 % času.

Podobné Celnice

Ortodoxní křesťané Srbska slaví setkání pána nebo sretenje 15. února, což odpovídá 2. únoru v juliánském kalendáři. Předpokládá se, že tento den pro medvěda znamená konec zimního klidu. Pokud je slunečný den, medvěd se setká se svým vlastním stínem a vrátí se na dalších čtyřicet dní spánku. Zamračený den signalizuje začátek konce zimy. Další podobnou oslavou je siebenschlafertag (den sedmi spáčů), který se koná 27. června v Německu. Předpokládá se, že léto bude deštivé, pokud bude pršet v den sedm snů.