Jupiter je pátou planetou od Slunce a je největší planetou Sluneční soustavy. Jupiter je plynná obří planeta (jediná další plynná obří planeta je Saturn). Planeta byla pojmenována po římském bohu Jupiterovi, který je při pohledu ze Země třetím nejjasnějším objektem noční oblohy po Měsíci a Venuši. Významné procento hmoty na Jupiteru je tvořeno vodíkem s pouhou čtvrtinou hmotnosti helia. Jupiter má 79 měsíců , včetně největšího známého měsíce lidstva, Ganymede, s průměrem větším než planeta Merkur.
Co Je Velká Červená Skvrna?
Velká rudá skvrna na Jupiteru je obří bouře, která je známá od 17. století , kdy byla poprvé pozorována na dalekohledu. Pozorována je nepřetržitě od roku 1830. Velká rudá skvrna se nachází 22 stupňů jižně od rovníku Jupiteru. Je to anticyklóna vířící kolem středu vysokého atmosférického tlaku, díky kterému rotuje v opačném směru než hurikány vyskytující se na Zemi. S více než 400 mil za hodinu bouřlivého větru, Velká rudá skvrna divoce vířila, jak je vidět nad nebem planety posledních 187 let (a pravděpodobně i více). Takové bouře jsou běžným jevem v tak turbulentních atmosférách, které se vyskytují u plynných obrů. Slavná Jupiterova Velká rudá skvrna je ohromující velikosti asi dvakrát větší než Země.
Historie Pozorování Velké Červené Skvrny
Existuje možnost, že Velká rudá skvrna existovala již před rokem 1665. Současná skvrna však byla spatřena až po roce 1830 a byla dobře prozkoumána až v roce 1879 po významném zjevení. Velká červená skvrna, která byla objevena, když byla poprvé studována po roce 1830, je mezi jednotlivými obdobími dlouhá. Stále není jasné, zda původní červená skvrna zmizela a reformovala se později, nebo zda zmizela. Dobrým příkladem je popis Velké rudé skvrny od Roberta Hooka v roce 1664 jako místa na planetě a pozdější popis trvalého místa od Giovanni Casino. Oba spoty měly určitý stupeň nesrovnalostí ve srovnání s původním spotem.
Velká Rudá Skvrna Po Objevení
První detailní snímek Velké rudé skvrny přenesla kosmická loď Voyager 1 25. února 1979 ve vzdálenosti 5,7 milionů mil od planety. Na začátku roku 2004 se Velká rudá skvrna zmenšila na polovinu původní podélné velikosti a očekává se, že se do roku 2040 zmenší na kruhový tvar. To však může být nepravděpodobné kvůli aberaci okolních tryskových proudů. Nikdo neví, zda jsou změny na místě způsobeny běžnými výkyvy nebo přesně jak dlouho bude skvrna trvat. Existuje menší skvrna, která vznikla v březnu roku 2000, známá jako Malá červená skvrna. Jednou za dva roky se obě červené bouře míjejí. Další bouře zčervenala kolem května 2008.
Mylné Představy
Velká rudá skvrna není totéž jako Velká tmavá skvrna, takže by se neměly zaměňovat. Velká tmavá skvrna je útvar nacházející se poblíž severního pólu Jupitera, který byl pozorován kosmickou lodí Cassini-Huygens v roce 2000. Další útvar známý jako Velká tmavá skvrna byl pozorován v atmosféře Neptunu v roce 1989 sondou Voyager 2, ale ne. existuje od roku 1994.