Obezita je zdravotní stav nadměrného tělesného tuku nebo nadváhy, který postihuje miliony lidí na celém světě. Jednotlivec s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo více je obecně považován za obézního, zatímco BMI rovný nebo vyšší než 25 je klasifikován jako nadváha. Výzkumy ukazují, že obezita zvyšuje u jednotlivce riziko vzniku mnoha onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, hypertenze, kardiovaskulárních onemocnění a několika typů rakoviny. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je 13 % světové populace obézních a 39 % má nadváhu.
Obezita V Evropě
Podle odhadů má více než 50 % žen i mužů žijících v evropském regionu WHO nadváhu, zatímco asi 20 % mužů a 23 % žen je obézních. Odhady také naznačují, že počet dětí v evropském regionu WHO s nadváhou se v letech 1990 až 2008 také neustále zvyšoval. Průměrná míra obezity v Evropě je 23,3 %.
3 Nejobéznější Národy V Evropě
Turecko
Obezita je v Turecku hlavním zdravotním problémem, protože se řadí mezi nejtlustší národ v Evropě s mírou obezity 32,1 % a je na 17. místě na světě . V roce 1980 byla míra obezity v zemi pouze 10,4 %, ale během 10 let se zvýšila na 16,3 % a v roce 2010 dosáhla 28,2 %. Obezita v Turecku postihuje ženy než muže, ale obezita dospělých i dětí je na vzestupu. v rámci země.
Výzkum naznačuje, že změny životního stylu ovlivněné západním světem jsou zodpovědné za rostoucí míru obezity v Turecku. Například turecká mládež je závislá na televizní reality show a internetu a nyní je méně aktivní. Západní řetězce rychlého občerstvení navíc v Turecku způsobily posun od zdravé, tradiční stravy k dietě rychlého občerstvení. Rychlá urbanizace a zvýšená životní úroveň také přispěly k sedavějšímu způsobu života.
V reakci na rostoucí míru obezity zavedla turecká vláda několik kampaní na podporu zdraví zaměřených na snížení obezity. Mezi takové programy patří Move for Health , Promoting Physical Activity Project a Reduking Porce Sizes .
Malta
Obezita je významným zdravotním problémem ve středomořském ostrovním státě Malta a je spojena s mnoha nemocemi zvyšujícími vládní náklady. S mírou obezity 28,9 je Malta nejtlustší zemí v Evropské unii a druhou nejtlustší v evropském regionu WHO. Jednou z hlavních příčin vysoké míry obezity na Maltě je fyzická nečinnost.
Na Maltě je obézních více mužů než žen a obezita je častější u starších jedinců. Ve skutečnosti je každý třetí starší člověk na Maltě obézní, zatímco pouze jeden z 10 mladých dospělých je obézní. Obezita je také rozšířenější u lidí s nižším vzděláním.
Předpokládá se, že posun od tradiční maltské kultury, která je obecně spojena se vstupem Malty do Evropské unie, mohl vyvolat vzrůstající míru obezity v zemi. Hlavním faktorem je zejména přijetí diet rychlého občerstvení doprovázené nedostatkem fyzické aktivity. Zatímco osoby s vyššími příjmy si mohou dovolit přístup ke sportu a fitness zařízením, osoby s nižšími příjmy mají tendenci vést sedavější způsob života.
Maltská vláda zavedla několik opatření, jejichž cílem je omezit obezitu v zemi. Například školní jídelny mohou nabízet pouze zdravé potraviny. Kromě toho vláda zahájila strategii Zdravá váha pro život na podporu zdravého životního stylu.
Spojené Království
S mírou obezity 27,8 % je Spojené království (UK) třetí nejtlustší zemí v Evropě a nejtlustší v západní Evropě. Jedna z pěti těhotných žen ve Spojeném království má BMI vyšší než 30. Světová federace obezity předpověděla, že pokud nebude obezita ve Spojeném království účinně řešena, náklady na léčbu zdravotních problémů souvisejících s obezitou dosáhnou v roce 2009 neuvěřitelných 31 miliard dolarů ročně. 2025.
Omezování Obezity
Zatímco většina vlád v evropských zemích se snaží řešit problémy s obezitou, které ovlivňují jejich populaci, je možné tento zdravotní problém řešit na individuální úrovni. Zdravá strava a pravidelné cvičení jsou klíčem k dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti.