Kolik poboček McDonalds je na světě?

McDonald’s založili v roce 1940 bratři Richard a Maurice McDonaldovi. Původně to měla být grilovací restaurace. V současné době je McDonald’s druhým největším řetězcem restaurací rychlého občerstvení na světě, pouze po neformálním sendvičovém řetězci Subway. Má odhadem 36 889 poboček ve 120 zemích. Denně je obslouženo přibližně 68 milionů spotřebitelů. Globální ústředí McDonald’s sídlí v Oak Brook, Illinois, ale je potvrzeno, že se počátkem roku 2018 přesune do Chicaga.

Země S Většinou Restaurací McD

McDonald’s převážně prodává hamburgery, i když jeho nabídka se značně liší v závislosti na místě. Na mnoha místech společnost rozšířila nabídku o saláty, ovoce, wrapy, ryby a smoothies. Síť rychlého občerstvení McDonald’s může provozovat buď přidružená společnost, společnost McDonald’s Corporation nebo franšíza. Podle zprávy z roku 2012 zveřejněné BBC je McDonald’s druhým největším soukromým zaměstnavatelem po Walmartu, který má 1,5 milionu zaměstnanců.

Historie McDonald’s

McDonald’s začal jako podnik v roce 1940, kdy bratři McDonaldové otevřeli malý hamburger v San Bernardinu v Kalifornii. V té době nebyl koncept rychlého občerstvení v americké společnosti rozšířený, ačkoli prvky byly zavedeny ranými řetězci, jako je White Castle. V roce 1953 se v restauraci ve Phoenixu v Arizoně poprvé objevily ikonické zlaté oblouky McDonald’s. V roce 1965 byl v raném příkladu reklamy zaměřené přímo na děti představen nový maskot podobný klaunovi známý jako Ronald McDonald.

V roce 1955 Ray Kroc nastoupil do společnosti McDonald’s jako franšízový agent a následně koupil síť restaurací od obou bratrů. Jelikož byl Kroc známý svou agresivní obchodní politikou, koupil akcie McDonaldu od bratrů a nakonec je donutil odejít z fastfoodového byznysu. Společnost byla kotována na veřejném akciovém trhu a podporovala její expanzi po celém světě. O desítky let později se stala skutečnou reprezentací globalizace.

Tři Nejlepší Země

Od otevření v Kalifornii v 50. letech 20. století se McDonald’s značně rozšířil po celém světě. V současnosti McDonald’s provozuje 36 899 restaurací, z toho 5 669 podnikových a 31 230 franšízových. Její celkový majetek má údajně hodnotu mezi 16 a 18 miliardami dolarů.

  • Spojené státy americké: Spojené státy jsou vedoucí zemí s největším počtem restaurací McDonald’s s 14,15. Přibližně 31,5 % příjmů vybraných od McDonald’s Corporation pochází ze Spojených států. Většina prodejen McDonald’s je soustředěna ve státech s nejvyšším počtem lidí, jako je Kalifornie, New York a Texas. Mezi státy s nejvyšším počtem restaurací McDonald’s však patří Kansas, Louisiana, Ohio, Maryland a Michigan.
  • Japonsko: Japonsko bylo prvním tržištěm pro McDonald’s v Asii. Japonsko má asi 2 975 prodejen, i když se říká, že počty se značně snižují.
  • Čína: Čína má třetí nejvíce poboček McDonald’s s 2200 pobočkami. Navzdory tomu, že franšíza dosáhla Japonska a Hongkongu v 70. letech, až v roce 1990 Čína konečně otevřela dveře McDonald’s. Mezi další přední země podle počtu restaurací McDonald’s patří Německo, Francie, Kanada a Spojené království, z nichž všechny mají více než 1 000 prodejen.

Země Bez Restaurace McDonald’s

Bermudy nemají žádný McDonald kvůli vládnímu zákazu zahraničních restaurací. Bolívie v současné době nemá restauraci McDonald’s, poté, co si nízké tržby vynutily její odchod. McDonald’s chybí v mnoha zemích po celé Africe a také ve střední Asii.

Symbol Globalizace

McDonald’s se stal emblémem globalizace natolik, že se objevil termín „McDonaldizace“. Časopis The Economist používá Big Mac Index, který porovnává náklady Big Macu v různých světových měnách, což lze použít ke stanovení parity kupní síly (PPP) měn. Od července 2015 mělo Švýcarsko nejdražší Big Mac na světě, zatímco nejlevnější je v Indii následované Hongkongem.