Nekontaktované národy jsou skupiny lidí, které zůstaly mimo vliv vnějšího světa. Tato izolace může být způsobena volbou nebo čirou náhodou. Pokud byl navázán kontakt s globální komunitou, byl omezen. Od roku 2013 odhady naznačují, že po celém světě existuje více než 100 nekontaktovaných komunit. Většina těchto jedinců je soustředěna v lesích po celé Jižní Americe a Nové Guineji. Vnější svět se o jejich existenci dozvěděl obvykle jedním ze dvou způsobů: setkáním s okolními kmeny a leteckým snímkováním. Tento článek se blíže podívá na nekontaktované národy po celém světě.
Historie Komunikace S Nekontaktovanými Národy
Mnoho lidí věří, že nekontaktované kmeny jsou skupiny lidí, kteří se rozhodli zachovat si svůj tradiční životní styl před účastí v globální společnosti. I když to může být případ několika kmenů, většina zůstává ze strachu nekontaktovaná. Velké procento lidí z těchto nekontaktovaných skupin vidělo jedince z vnějšího světa nebo o jejich existenci alespoň vědělo.
Pro mnoho nekontaktovaných národů přinesl vnější svět smrt a zotročení. Tito jedinci se drželi strachu z prvního kontaktu s Evropany a předávali si tyto příběhy po několik generací. To se ukázalo při několika příležitostech, kdy výzkumníci byli schopni mluvit s jednotlivci z těchto kmenů. Společným tématem těchto rozhovorů je, že kmeny toužily po kontaktu s cizinci, ale příliš se bály navázat vztah.
Některé z těchto špatných vzpomínek a obav pocházejí až z 60. a 70. let minulého století. Například v Brazílii byl v těchto desetiletích silný tlak na rozvoj deštného pralesa. Mnoho domorodých obyvatel bylo vyhnáno ze svých zemí nebo zabito, pokud stáli v cestě tomuto rozvoji. Pokud nebyli napadeni, mnoho nekontaktovaných lidí bylo donuceno k asimilačním programům, které vedly k šíření nemocí a zabíjení mnoha těchto jedinců.
Nekontaktované Národy V Jižní Americe
V Jižní Americe lze nekontaktované kmeny nalézt v následujících zemích: Venezuela , Kolumbie , Peru , Bolívie , Paraguay , Brazílie , Ekvádor , Surinam , Francouzská Guyana a Guyana . . Z těchto zemí má Brazílie nejvyšší počet nekontaktovaných lidí na světě. V roce 2007 vláda oznámila 67 nekontaktovaných kmenů (nárůst oproti odhadům z roku 2005). Většina kmenů v těchto jihoamerických zemích obývá amazonský deštný prales, kde žijí udržitelným životním stylem. Navzdory své izolaci jsou tito jedinci zranitelní vůči několika nebezpečím ze strany lidí mimo jejich komunity.
Například brazilský kmen Acre navázal v roce 2014 v reakci na tato nebezpečí kontakt s nedalekou vesnicí. Sedm jedinců opustilo své domovy, cestovali z hlubin lesa, aby si promluvili se svými sousedy poblíž peruánských hranic. Jeden z vesničanů, který mluvil podobným domorodým jazykem, dokázal přeložit obavy lidí z Akkonu. Vysvětlili, že jejich domovy a rodiny byly napadeny cizími lidmi. Obecně se uznává, že tito outsideři jsou nelegální dřevorubci a obchodníci s drogami. Jednají násilně proti nekontaktovaným kmenům ve snaze zahnat je a ukrást zemi pro osobní zisk. Bohužel tento případ platí pro mnoho nekontaktovaných lidí v celé Jižní Americe.