Papež (nebo nejvyšší pontifik) je biskupem římské diecéze a zároveň vůdcem celosvětové katolické církve ex officio. Kromě těchto dvou rolí je papež od roku 1929 hlavou státu Vatikán v Itálii. Jurisdikce papeže je známá jako Svatý stolec , i když úřad papeže je znám jako papežství. Role papeže jako římského biskupa pramení z přesvědčení, že papež nahradil svatého Petra. K dnešnímu dni zastávalo úřad více než 250 papežů. Někteří papežové sloužili v úřadu roky a jiní sloužili několik dní nebo měsíců, přičemž jeden nebyl nikdy potvrzen.
Za předpokladu, že nepotvrzeným papežem je papež, pak nejkratší sloužící papež byl známý jako papež Štěpán II., který byl zvoleným papežem pouze dva dny mezi 24. březnem a 26. březnem 742. Pokud použijeme seznam pouze s potvrzenými papeži, nejkratší sloužící papež byl známý jako papež Lev XI., který sloužil 11 dní mezi 1. dubnem a 12. dubnem 1605. Mezi další krátce sloužící papeže patří papež Urban VII. (12 dní), papež Marcellus II. (20 dní), papež Jan Pavel I. 23 dní) a papež Pius II. (26 dní). Nejdéle sloužícím papežem byl svatý Petr, který vládl 37 let.
Papež Štěpán II
Zvolený papež Štěpán II. byl zvolen do úřadu 24. března 752 po skonu papeže Zachariáše, který byl v úřadu v letech 741 až 752. Před smrtí papeže Zachariáše měl nově zvolený papež Štěpán roli kardinála-kněze. . Jmenování kardinálem-knězem přišlo s titulem San Crisogono (titulus je kostel, který je přidělen kardinálovi knězi). Po smrti papeže Zachariáše se zvoleným papežem stal Štěpán II. Bohužel zemřel na mrtvici o dva dny později, ještě před svým vysvěcením na papeže. Z tohoto důvodu ho Annuario Pontificio neuvádí jako papeže.
V šestnáctém století však Vatikán povolil přidání jeho jména k Annuario Pontificio, ale v roce 1961 je odstranil. Annuario Pontificio je oficiálním adresářem Svatého stolce katolické církve a vychází každoročně. Dne 1. října 1975 bylo přijato kanonické právo, podle kterého se papežem stal muž ihned po přijetí svého zvolení papežem.
Papež Lev XI
Papež Lev XI. se narodil jako Alessandro Ottaviano de‘ Medici a byl oficiálním nejkratším sloužícím papežem v historii. Jeho vláda trvala od 1. dubna do 12. dubna 1605, což bylo pouhých 11 dní v úřadu. Tento papež, jak název napovídá, pocházel z rodu Medicejských ve Florencii v Itálii. Synovec papeže Lva X. Papež Lev XI se narodil Francesce Salviati a Ottavianovi. Otec zemřel, když byl papež Lev XI dítětem, zatímco jeho matka zemřela v pozdějších fázích jeho života.
Mediciho život jako kněze byl vždy proti vůli jeho matky, protože byl jediným synem rodiny. Aby omezila jeho kněžský život, poslala ho matka v roce 1560 na místa jako velkovévoda Toskánska a později Řím. Na svých cestách se stal rytířem San Stefana u velkovévody Toskánska. Cesta ke kněžství se mu uvolnila po smrti jeho matky v roce 1566. 22. července 1567 přijal kněžské svěcení.
Jeho kariéra kněze zahrnovala několik rolí, jako byl velvyslanec Florencie u papeže Pia V. v letech 1569 až 1584. Později, v roce 1573, byl papežem Řehořem XIII. jmenován biskupem v Pistoii. Krátce poté, v roce 1574, se stal arcibiskupem Florencie a poté, v roce 1698, se stal prefektem Kongregace biskupů a řeholníků.
Po smrti papeže Klementa VIII. se kardinálové sešli, aby zvolili nového papeže. Mezi přední kandidáty patřili Cesare Baronius a Robert Bellarmine. Nicméně, proti touhám Kinga Philipa III Španělska, sekce vedla o Pietro Aldobrandini vynutila volbu Medici 1. dubna 1605. Po jeho zvolení, Medici rozhodl se jít pod jménem Pope Leo XI protože jeho strýce. V době svého zvolení mu bylo asi 70 let. Jeho smrt byla způsobena únavou a chladem během ceremonie v bazilice svatého Jana v Lateránu. Díky svému krátkodobému papežství měl přezdívku Papa Lampo, což v překladu znamená Bleskový papež.
Papež Urban VII
Tento papež se narodil jako Giovanni Battista Castagna v roce 1521 v Římě do šlechtické rodiny. Byl to akademik, který získal doktorát z práv. Působil jako právník, dokud nevstoupil do římské kurie za vlády papeže Julia III. 1. března 1553 se stal arcibiskupem z Rossana, což je funkce, kterou zastával až do svého vysvěcení krátce poté 30. března 1553.
Po demisi papeže Sixta V. se Castagna stal papežem se jménem Pope Urban VII. Jako papež měl mnoho iniciativ, jako například první zákaz kouření na planetě.
Kromě přísných zákonů byl známý tím, že dával méně šťastným ve společnosti. Podnikl například kroky ke snížení ceny chleba a také zavedl omezení na příliš mnoho luxusu pro své zaměstnance. Za jeho vlády utichly i veřejné projekty v tomto papežství