V mnoha částech světa vede rostoucí populace k nedostatku všech druhů zdrojů, včetně životního prostoru, potravin, sladké vody a infrastruktury. Ačkoli velká část světa snížila populační růst prostřednictvím sexuální výchovy, zvýšeného přístupu k antikoncepci a plánovaného rodičovství, mnoho národů stále vykazuje vzorce neudržitelného růstu. K tomu často přispívá nízký přístup jejich ženské populace ke vzdělání a zdravotnickým zařízením a kulturní preference pro velké rodiny. S ohledem na tyto úvahy se podíváme na některé země s nejnižší mírou užívání antikoncepce všeho druhu ženami v současnosti. Uvedené údaje jsou založeny na všech formách používaných antikoncepčních prostředků, jak je uvedeno v průzkumech UNICEF v domácnostech, a zahrnují vdané i neprovdané ženy, které jsou sexuálně aktivní.
10. Ghana (34 % Sexuálně Aktivních Žen)
Africká země Ghana je domovem přibližně 27 milionů lidí. Populace je tvořena takovými domorodými etnickými skupinami jako Akan, Dagbani, Ewe, Ca-Adangbe, Gurma, Guan, Gurunsi a národy Bissa. Navzdory univerzálnímu systému zdravotní péče sexuální výchova v této zemi s nízkými příjmy stále velmi chybí. Podle World Factbook v roce 2010 byla kojenecká úmrtnost v Ghaně 38,5 úmrtí na tisíc porodů, přičemž úmrtnost matek byla 350 na tisíc. Mezi důvody, proč se většina žen v Ghaně rozhodla nepoužívat žádnou z různých antikoncepčních metod, patří dezinformace a obavy z potenciálních vedlejších účinků, stejně jako dlouhodobé kulturní přesvědčení a tradice.
9. Uganda (30 % Sexuálně Aktivních Žen)
Uganda se nachází v Africe a sousedí se zeměmi Jižní Súdán , Rwanda , Kongo a Tanzanie. Během posledních let Uganda čelila vypuknutí nemocí, jako je HIV a Ebola. Vzhledem k nízké míře užívání antikoncepce v zemi čelí ženy v Ugandě zdravotním rizikům nejen kvůli neplánovaným těhotenstvím a nebezpečným interrupcím, ale také ve smyslu zvýšeného výskytu úmrtí matky a dítěte při porodu. Podle ugandského ministerstva zdravotnictví bylo v roce 2008 26 % úmrtnosti matek způsobeno nebezpečnými potraty. Problémy s omezeným přístupem k antikoncepčním prostředkům a nedostatečná náležitá sexuální výchova jsou zde významnými překážkami, zejména s ohledem na ženy žijící v izolovaných venkovských oblastech země.
8. Etiopie (29 % Sexuálně Aktivních Žen)
Země Etiopie zaujímá plochu přibližně 425 000 čtverečních mil a leží v Africkém rohu. V roce 2015 se jeho populace odhadovala na téměř 100 milionů. Národ se dostal do mezinárodní pozornosti v 80. letech po ničivé sérii hladomorů. HIV se také v Etiopii stal hlavním zdravotním problémem, stejně jako tak rozšířené problémy, jako je podvýživa, nedostatek pitné vody a nedostatečné hygienické podmínky. Kromě toho má země vysokou míru úmrtnosti matek a kojenců, což je částečně způsobeno tím, že i dnes většina žen obvykle rodí doma, nikoli v nemocnicích. Místní obyvatelé byli také ovlivněni mocnou etiopskou pravoslavnou církví, která zakázala ženám, které považuje za „věrné“ ženy, používat antikoncepční prostředky, jako jsou antikoncepční pilulky nebo nitroděložní tělíska.
7. Kamerun (23 % Sexuálně Aktivních Žen)
Kamerun je africká země, která hraničí s Nigérií , Čadem , Kongem, Gabonem , Rovníkovou Guineou a Středoafrickou republikou . Národ je řízen prezidentem a jeho stranou Kamerunského lidově demokratického hnutí. Systém zdravotní péče tam chybí a je do značné míry neefektivní, přičemž Světová zdravotnická organizace uvádí, že země trpí nedostatkem lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků. Mezi mnoho nemocí, které dnes sužují obyvatelstvo Kamerunu, patří malárie, meningitida, HIV a horečka dengue. Ženy v Kamerunu se také musí vypořádat s genderovými problémy, jako jsou škodlivé praktiky mrzačení pohlavních orgánů a žehlení prsou. Stejně jako v mnoha oblastech Afriky se mnoho obyvatel této země při řešení svých zdravotních potřeb raději spoléhá na tradiční léčitele než na západní medicínu, často s negativními důsledky.
6. Afghánistán (21 % Sexuálně Aktivních Žen)
Afghánistán se nachází v západní Asii a má dlouhou a slavnou historii. Jako islámský národ hraje náboženství hlavní roli v každodenním životě svých občanů. K řízení a kontrole afghánské společnosti i individuálního chování jejích občanů se používají přísná pravidla stanovená principy muslimského systému víry. Přísné dodržování těchto náboženských zákonů je povinné. Je smutné, že podle World Factbook má Afghánistán nejvyšší úmrtnost kojenců na celém světě. V roce 2015 se odhadovalo, že asi 115 dětí na tisíc zemřelo před dosažením věku jednoho roku. Ministerstvo veřejného zdraví země uznalo, že míra úmrtnosti matek je také vysoká a že je třeba vyvinout úsilí ke zlepšení situace.
5. Senegal (18 % Sexuálně Aktivních Žen)
Senegal se nachází v západní Africe. Jeho oficiálním jazykem je francouzština, což je způsobeno jeho kořeny jako kolonie Francie . Náboženství hraje v Senegalu hlavní roli, většina jeho obyvatel se identifikuje buď jako sunnité nebo súfijští muslimové. Nedostatek antikoncepce místními ženami byl obviňován z kulturních faktorů, které jsou vlastní místním islámským praktikám, a také z obav souvisejících s možností řady vážných vedlejších účinků. „Imámové“ neboli muslimští náboženští vůdci mají velkou moc, pokud jde o utváření veřejného mínění v otázkách kontroly porodnosti. V městských oblastech, jako je hlavní město Dakar, mívají ženy průměrně pět dětí, zatímco porodnost ve venkovských oblastech stoupá k šesti nebo více.
4. Nigérie (15 % Sexuálně Aktivních Žen)
Nigérie je někdy nazývána „obrem Afriky“. V posledních letech byla země ve zprávách kvůli četným útokům a rozsáhlým únosům dívek, které snášela teroristická skupina Boko Haram. Zdravotní péče v Nigérii je považována za sdílenou odpovědnost vlády i soukromého sektoru. Faktory jako chudoba, nedostatečný přístup k antikoncepci a špatná sexuální výchova hrají roli v důvodech, proč tolik nigerijských žen nepoužívá antikoncepci. V roce 2012 prezident Nigérie naléhal na občany své země, aby se snažili omezit počet svých rodin. Vládní Národní populační komise byla pověřena vzdělávat populaci o antikoncepci a různých typech antikoncepčních metod.
3. Rovníková Guinea (13 % Sexuálně Aktivních Žen)
Jak již název napovídá, Rovníková Guinea je národ nacházející se poblíž rovníku v centrální části Afriky. Přestože má bohaté zásoby ropy, chudoba, nedostatek čisté vody a vysoká dětská úmrtnost jsou hlavními problémy, kterým tento malý národ čelí. Porušování lidských práv, včetně tak závažných problémů, jako je obchodování s lidmi a nucená práce, je také v popředí turbulentního politického klimatu Rovníkové Guiney. Vzhledem k tomu, že užívání antikoncepce je v zemi nízké, je míra plodnosti v Rovníkové Guineji asi čtyři a půl dítěte na ženu. Mezi další zdravotní problémy ohrožující obyvatelstvo země patří nemoci jako HIV, malárie, žlutá zimnice, vzteklina, dětská obrna a schistosomiáza.
2. Mosambik (12 % Sexuálně Aktivních Žen)
Mosambik se nachází v jihovýchodní Africe. Oficiálním jazykem země je portugalština kvůli jejímu dřívějšímu statusu jako kolonie Portugalska . Navzdory tomu však většina místních obyvatel mluví rodnými jazyky, jako je sena, svahilština a machuwa. Mosambik je považován za jednu z nejchudších zemí světa s ekonomikou založenou převážně na tradičním zemědělském průmyslu. Více než polovina z 24,5 milionu obyvatel žije v chudobě. V roce 2009 zahájila nezisková organizace DKT Mosambique poslání vzdělávat a podporovat používání kondomů a dalších metod antikoncepce mezi místní populací. Snaží se zajistit občanům tolik potřebný přístup ke zdrojům poradenství a plánování rodiny. Ženy v Mosambiku porodí v průměru šest dětí, přičemž k prvnímu těhotenství obvykle dochází před 20. rokem života.
1. Mauretánie (11 % Sexuálně Aktivních Žen)
Mauritánie je africká země s více než čtyřmi miliony obyvatel. Mezi různá porušování lidských práv, která sužují tento islámský národ, patří vysoká míra otroctví, dětské práce a mrzačení ženských pohlavních orgánů. Mauritánie slouží jako příklad země, kde existují všechny typické překážky, které tamním občankám brání v přístupu k antikoncepčním prostředkům a v jejich používání. Mnohé z nich souvisí s dlouhodobými společenskými a kulturními mylnými představami a mýty. Vysoká míra chudoby, početná venkovská populace, nedostatek vhodných zařízení pro zdravotní péči, hluboce zakořeněná náboženská víra a hluboký nedostatek vzdělání a informací o sexuálním zdraví a reprodukci, to vše přispívá k nízké míře užívání antikoncepce mezi mauritánskými ženami dodnes. .