Komunikace je základ

Od Jan77
v Jak na to
Bře 1st, 2017
Žádné komentáře
1649 Views

Tukutuku magazín

Určitě každý někdy zažil partnerské dusno, nedorozumění mezi přáteli nebo roztřžku s šéfem či kolegy. Mnohdy stačilo málo – vše si v klidu říci, vysvětlit nebo obhájit své myšlenky. Lidé totiž mezi sebou velmi málo komunikují, mnoho slov zůstane nevyřčeno a nedorozumění je na světě. Komunikace se dá vyložit jako dorozumívání, ale také spojování, proto toto slovo bývá synonymem i v dopravě. Silnice totiž spojují jednotlivá místa, stejně jako slova, gesta i písmo spojují lidi. Lidská komunikace může být slovní (verbální), ale promlouváme i svou mimikou, gesty, postojem, oblečením…, zkrátka vyjadřujeme se i neverbálně. Dalším druhem komunikace je ta písemná a to pomocí SMS zpráv, mailů, dopisů a chatů. Nesmíme zapomenout ani na mediální komunikaci, díky které přijímáme informace z novin, časopisů, televize, rádií a internetu. Jak se ale v tom všem orientovat a především, jak správně komunikovat? Důležité je mít bohatou slovní zásobu, neustále pracovat na svém osobním rozvoji, sledovat novinky, dbát o svůj vzhled a vyjadřování a nebát se říci svůj názor. Stejně tak je podstatné umět naslouchat, abyste věděli, co vám druhá strana sděluje a proč. Umět pozorně naslouchat je velmi podstatné, protože většina lidí buď už vymýšlí nějaký svůj argument a polovinu sdělení přeslechnou nebo obzvláště muži mají ve zvyku při dlouhé diskusi svůj mozek vypínat a věnovat se sami sobě. Především ženy pak mohou puknout vzteky, když zjistí, že jejich dlouhý monolog partner stejně neposlouchal. Náslouchání je svým způsobem umění a je třeba jej trénovat a pracovat s vlastní pozorností.

Mediální komunikace nám kromě zajímavých informací přináší také zábavu, vzdělání i komeční sdělení. Tady je třeba mít se stále na pozoru a vybírat si takové pořady a články, které nás opravdu zajímají, jinak je člověk zahlcen a brzy se unaví. V mediální komunikaci se dostává na první příčku internet, většina lidí je prakticky po celý den online a pomocí internetu čte různé noviny a online časopisy. Na druhém místě je televize a třetí pozici zaujímá rádio. Tištěnou verzi novin a časopisů vyhledává stále menší procento lidí. Oproti tomu lidé více a více sledují televizi i rádia přes internet, ten se tak stává nejsilnějším médiem. Přináší lidem i řady inspirací, mnohdy stačí jakoukoliv myšlenku zadat do vyhledavače a objeví se řada článků, blogů, videí i rad.

Pamatujte si – komunikace je základem všeho, proto mluvte se svým partnerem, naslouchejte svým dětem. Vnímejte myšlenky svých přátel, vyslechněte své kolegy i šéfa a také si dopřejte chvíli času u televize, zapněte si rádio nebo zavítejte na internet a najděte si svůj oblíbený online časopis, který pobaví, zaujme či inspiruje. V každém případě komunikujte! Řeč byla dána jen člověku a tou se lišíme od zvířat, tak ať si stále máme co říci!

0 votes

Komentáře jsou uzavřeny.