Jak vybrat kontaktní čočky?

Od petan
v Jak na to
Bře 1st, 2017
Žádné komentáře
2013 Views

V dnešním článku bychom se rádi podívali na to, jak vybrat kvalitní kontaktní čočky, které vám budou plně vyhovovat. Pomůžeme vám ujasnit k jakým účelům budete čočky používat a které pro vás budou z hlediska četnosti výměny a použitých materiálů nejlepší.

Jednorázové kontaktní čočky

Jednorázové kontaktní čočky se používají na jeden den. Jelikož je nosíte pouze den a večer je vyhodíte, jedná se o nejzdravější typ čoček. Nositel totiž nemusí řešit bílkové a mechanické usazeniny, které by při špatném vyčistění mohly druhý den podráždit vaše oči. Jednodenní čočky (kvůli vyšší ceně) doporučujeme pro občasné nositele, kteří neplánují používat kontaktní čočky každý den.

Čtrnáctidenní čočky

Pravidelný interval výměny je u tohoto typu čoček jednou za čtrnáct dní. Po celodenním nošení je třeba čočky vyčistit a naložit do roztoku. Dvoutýdenní čočky doporučujeme pro nositele, kteří plánují čočky používat každý den a občas je chtějí střídat s brýlemi.

Měsíční kontaktní čočky

Měníme je jednou za 30 dní. Platí stejné hygienické postupy jako při čtrnáctidenních čočkách. Pro nositele vycházejí cenově výhodněji, než výše zmíněné kategorie čoček.

Čtvrtletní kontaktní čočky

Interval výměny je stanoven jednou za tři měsíce. Vzhledem k riziku usazování nečistot doporučujeme pouze pro uživatele, co mají na jedničku zvládnutou péči o čočky.

Při výběru se zaměřte také na parametry: dioptrie, zakřivení a průměr. Čočky by vám samozřejmě měly v očích vždy sedět.

Z čeho se vyrábí kontaktní čočky?

Nejmodernější kontaktní čočky se vyrábí ze silikon-hydrogelu. Tento materiál nabízí vysoký komfort, pružnost, propustnost, dostatečně na sebe váži vodu a jsou zdravé na používání. Výhodou silikonu je i to, že zvyšuje propustnost materiálu pro kyslík.

Kontaktní čočky podle oční vady

a) Sférické čočky – určené pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti

b) Asférické čočky – kromě korekce krátkozrakosti a dalekozrakosti se používají pro korekci astigmatismu

c) Bifokální – korigují presbyopii

0 votes

Komentáře jsou uzavřeny.