Hrozí nám digitální demence?

Od Jan77
v Zábava
Čer 16th, 2015
Žádné komentáře
1300 Views

V internetové komunikaci se na pravopis příliš nehledí, ale když někdo na otázku „jakou šíři obojku preferujete“ odpoví „uši“, člověku proběhnou hlavou dost podivné nápady, než se dobere správného významu.

Postupem času, jak se doba vyvíjí a digitální technologie s ní, čteme o poznání méně. Navíc i lidé, kteří se živí psaním, v běžné komunikaci na internetu jsou – tak, jako většina – leniví..

Překlep online totiž zdaleka není brán tak tragicky, jako dříve na papíře. Za prvé, vše se přece dá na Facebooku a jiných sociálních sítí zpětně upravit, za druhé je dnes možnost vyjadřovat se ve veřejném prostoru tak široká, že své názory publikuje slovy expremiéra Mirka Topolánka kdejaký „blb z Horní Dolní“. Otupěli jsme. Nikoho už nezarazí výrazy typu „vskutečnosti“, „btw“, „lol“, „rofl“, „tvl“, „woe“, „nz“, „jj“ apod. Ba naopak, ten kdo je nezná, je totální lama nebo loser a rozhodně nemá swag.

Naše děti pravděpodobně čeká přepsání pravidel českého jazyka. Ta verze, kterou známe ze školy, zřejmě nemá šanci internetovou smršť přežít.

Ale nemusí to být tak ztracené.

Opovědí na problémovou otázku umírání českého jazyka totiž jsou knihy. Musíme se přinutit číst, přijmout knihy jako součást svého životního stylu a hlavně – naučit totéž i další generace. Ne jen zábavný obsah, ale inteligentní, komplexní texty – klasické romány, díky nimž si částečně vryjeme do paměti staromilskou gramatiku, či poezii. Dokonce i na internetu bychom měli zvýšit přijímání kvalitního obsahu. Však je z čeho vybírat.

Online magazíny jako Tukutuku.cz přináší ten správný mix mezi zábavou a hodnotou. Lifestyle blog se zabývá kariérou, komentuje novinky ze světa společnosti, nabízí inspiraci k osobnímu rozvoji a snaží se tak čtenářům pomoci v hledání cesty za úspěchem. Jak to má v kvalitním lifestyle internetovém časopisu být. A ještě to dělá s láskou k češtině.

0 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>