Z čeho sestává stavba rodinného domu

Od snyll
v Jak na to
Bře 27th, 2015
Žádné komentáře
1780 Views

Při stavbě běžného rodinného domu je nutno projít několika fázemi. Opomineme nyní vyřizování veškerých povolení a řekneme si postupně základní kroky výstavby. Uvažujme nyní některý z běžných stavebních systémů jako je ytong nebo porotherm.

Základy a základová deska
Základy nejčastěji děláme pomocí základových pasů vykopaných do nezámrzné hloubky (cca 80 cm), které vylijeme betonem. Na základové pasy následně vystavíme ze ztraceného bednění ohraničení celé základové desky do výšky podle projektu. Vnitřek obestavěného prostoru se poté zasype a zhutní. Na násyp se položí železné kari sítě a celá deska se zalije betonem. Samozřejmě nesmíme zapomenout na položení kanalizačního potrubí a prostupů na další inženýrské sítě. Po vylití základové desky už jsme připraveni na založení hrubé stavby.

Hrubá stavba
Výstavba hrubé stavby probíhá poměrně rychle, je potřeba hlídat rovinu cihel pomocí vodováhy. Pro nadezdení okenních a dveřních otvorů používáme tzv. překlady. Ty je možné buďto zhotovit pomocí vyztuženého betonu nebo použít hotové překlady z některého stavebního systému (např. Porotherm). Po dozdění přízemního podlaží je nutné vybudovat železobetonový věnec pro zpevnění celé konstrukce. Pokud bude dům mít i obytné podkroví, je potřeba postavit druhý věnec po vyzdění podkroví, aby zdi bez problémů udržely hmotnost střechy.

Střechu tvoří především krov a štřešní krytina. Tuto fázi stavby je obvykle dobré nechat na odbornících, tedy na tesaři, který zhotový krovy, pokrývači položí krytinu a klempíř se postará o veškeré plechy (tedy především okapy).

Vnitřní práce
Mezi vnitřní práce patří činnosti jako jsou domovní rozvody elektřiny, vody, plynu a odpadů, omítky, podlahy atd. Samozřejmostí jsou i věci jako je vybavení koupelny, kuchyně a další.

Fasáda a venkovní práce
Pokud již máme dům napojen na všechny inženýrské sítě zvenku, zbývá nám aplikovat na dům fasádu, případně dům zateplit a fasádu aplikovat až na zateplení.

1 vote

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>