Anorexie

Od Jan77
v Jak na to
Bře 27th, 2015
Žádné komentáře
1172 Views

Rozpoznat anorexii nemusí být jednoduché

Nejčastější poruchou příjmu potravy je mentální anorexie. I když jsou ohroženy hlavně ženy, nejvíce pak dospívající dívky ve věku 12 až 18 let, nevyhýbá se toto onemocnění ani mužům a dětem. Rozpoznat toto závažné psychosomatické onemocnění není leckdy jednoduché, protože anorektici se snaží svoje chování důmyslně maskovat, proto je důležité při sebemenším podezření neotálet a co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

 

Porucha příjmu potravy začíná nenápadně

Příkladem toho, že anorexie se může objevit v každém věku, je případ padesátiletého muže, který se vrhl na přísnou dietu ihned poté, co mu na preventivní prohlídce lékařka oznámila, že by měl vzhledem k hraničním hodnotám cholesterolu a cukru v krvi upravit svou životosprávu. Ze začátku vypadalo jeho počínání sympaticky – ze svého jídelníčku odstranil sladkosti, tučná a smažená jídla, bílé pečivo. Jenomže ve svém snažení šel ještě dál, až ze své stravy odstranil téměř všecko až na zelí a netučný sýr. Během půlroku zhubl více než dvacet kilogramů. S hubnutím, které spočívalo hlavně v celodenním hladovění, ve kterém našel zálibu, z obavy před jo-jo efektem nepřestal. I když se u něj projevují typické příznaky anorexie, jako jsou popírání hladu, neustálé sledování váhy, hovory o jídle, nespavost, únava, závratě, zimomřivost, podařilo se mu své nejbližší přesvědčit o tom, že je všechno v  pořádku, že se cítí dobře a že mu jen mnozí závidí, jak „krásně“ zhubl, a lítá v tom dál.

 

Těžká podvýživa vede k nevratnému poškození orgánů

Příčiny i příznaky anorexie mohou být různé a u každého se mohou projevovat jiným způsobem, důsledky neléčené nemoci jsou však obvykle stejné – těžká podvýživa, která vede k nevratnému poškození vnitřních orgánů i mozku. Proto je potřeba být k lidem ve svém nejbližším okolí vnímavý, nepodceňovat varovné příznaky a přesvědčit je, aby začali s léčbou anorexie dříve, než u nich propukne nezvladatelná závislost na hubnutí. U anorektiků se totiž odehrává stejný proces jako u osob drogově závislých, kdy touha po zhubnutí je nezvladatelná. Svým způsobem je každá závislost droga, to znamená, že i nezřízené hubnutí je droga, a proto je potřeba k němu i takto přistupovat.

0 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>