Zásady ergonomie při práci na PC

Od Digito.cz
v Jak na to
Úno 20th, 2015
Žádné komentáře
1897 Views

Ergonomie je vědní disciplína, která nachází v současné době stále větší uplatnění zejména v oblasti uspořádání pracovního prostoru kanceláří. Jejím cílem je zajistit ideální pracovní podmínky. Existuje hned několik důležitých zásad, které se přímo dotýkají dnes hojně rozšířené práce na počítači. Jaké zásady ergonomie při práci na PC by měly být dodržovány, aby byla práce maximálně příjemná a současně efektivní?
1. poloha těla
Lidské tělo není předurčeno k dlouhému každodennímu sezení, právě proto mnoho lidí pracujících u počítače často trpí bolestmi či vážnějšími problémy se zády. Přitom je velmi snadné jim předejít správnou polohou těla při sezení. Zásady správného sezení: chodidla musí být na podlaze (pokud to výška těla nedovoluje, je třeba si pořídit podložku), nohy nesmějí být překřížené, kyčle musí být výše než kolena, záda by měla být v přirozené poloze – důležitá je jejich opora v bederní části, ramena by měla být volná, hlavu je nutné držte vzpřímeně. Z hlediska ergonomie práce je proto extrémně důležitá kvalita židle. Je rozhodně lepší si připlatit a koupit židli s ergonomickými opěrkami a s možností nastavovat různé polohy a výšku. Ideálně by židle měla mít synchronní mechanismus, který umožňuje synchronní pohyb sedáku, zádové opěry a těla.
2. přizpůsobení pracovního místa
Ergonomie samozřejmě definuje i ideální nastavení výšky stolu. Při psaní na klávesnici i při práci s myší je nezbytně nutné, aby lokty svíraly úhel 90 stupňů. Pro práci s myší je vhodné používat opěrku pro zápěstí. Velkou roli hraje umístění monitoru počítače. Platí, že vzdálenost mezi obrazovkou a očima by měla být cca na délku paže a spíše i více. Platí také, že horní strana monitoru by měla být v úrovni očí. U monitoru je třeba eliminovat odlesky – dejte si pozor na přirozené i umělé světlo. Pracovní výkon mohou ovlivňovat i barvy a vůně.
3. sedět, ležet a stát
Aby nebyla páteř příliš namáhána a pracovní výkon byl stabilní, je nutné během práce s počítačem střídat různé polohy. Dle zásad ergonomie pracovního místa je nezbytně nutné během pracovní doby pravidelně střídat 3 polohy – sedící, ležící a stojící. Polohu v leže by měla umožnit židle.

Každý, kdo pracuje u počítače, by si měl provést vlastní self-audit pracovního místa a zjistit si, jestli vše výše popsané splňuje. Pokud ne, je třeba provést nápravu. K ní může pomoci i audit ergonomie, který může provést odborná firma se zaměřením na bezpečnost práce.

0 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>