Kolik uhlí na zimu?

Od snyll
v Co jste nevěděli o...
Led 2nd, 2015
Žádné komentáře
2992 Views

V zimním období mnoho domácností řeší náklady na vytápění svých bytů a rodinných domků. V případě vytápění tradičním topivem, kterým uhlí bezesporu je, přemýšlíte jistě nad tím, kolik uhlí za celou zimu spálíte. Jednoznačnou odpověď dát nelze, protože to závisí na mnoha faktorech.

Zřejmě největší roli hraje zateplení domu, tedy jeho celková tepelná propustnost. Jestliže máte dům či byt dobře zateplený s minimálními tepelnými ztrátami a nevyžadujete pro život neustálých 25 stupňů celsia, pak se můžete se spotřebou uhlí dostat poměrně nízko, řekněme na 20 až 30 metrických centů. Naopak, pokud obýváte desítky let starý dům bez jakéhokoliv zateplení, počítejte raději s minimem 50 metrických centů uhlí, a to při úspornějším vytápění na nižší průměrnou teplotu.

Snížení spotřeby uhlí docílíte i pořízením nového kotle (pokud vlastníte obstarožní kousek). Moderní kotle již dokáží využívat energii z uhlí mnohem lépe než 50 let staré konstrukce. Vyšší účinnost kotle samozřejmě znamená snížení spotřeby topiva. Dále se udává, že automatické kotle jsou přibližně o 10% efektivnější než kotle s manuálním přikládáním. Musíte však pořídit kvalitní výrobek ověřené značky a nebrat nejnižší cenu. Na kotli se nevyplatí šetřit, už jen kvůli bezpečnostním standardům.

V neposlední řadě ovlivní spotřebu uhlí způsob a frekvence větrání. Větrat se vyplatí krátce a intenzivně, nikoliv nechat půl dne otevřené okno nad rozpáleným topením. Větrání profukováním škvírami ve starých oknech také není ideální. Kvalitní okna dokáží ušetřit nemalé náklady na vytápění. Samozřejmě nejúspornějším způsobem větrání je využití moderních technologií, v tomto případě rekuperace vzduchu, kde teplý (ač vydýchaný) vzduch z místnosti ohřívá čerstvý vzduch z venku. Při zřizování rekuperace vzduchu počítejte s cenou okolo 100 000,- Kč. Návratnost investice začíná přibližně na 5 letech provozu (ale spíše více).

Tyto rady samozřejmě ušetří náklady i pro jiné typy vytápění (plyn, elektřina, tepelné čerpadlo atd.). V článku se však zaměříme ještě na uhlí a řekneme si, kde se vlastně uhlí nakupuje. Poblíž Vašeho bydliště jistě bude několik firem, které se prodejem uhlí zabývají, jedná se o tzv. uhelné sklady. Uhelné sklady obvykle nakupují uhlí ve velkém množství přímo od těžařských společností a dále ho přeprodávají po menších částech koncovým zákazníkům. Například pro oblast Třebíče a blízkého okolí na Vysočině se na prodej uhlí specializuje firma Uhelné sklady Zima, kde nabízí hned několik druhů uhlí, briket a stavebních písků a štěrků.

0 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>