Jachting – sport pro každého

Od Noes
v Co jste nevěděli o...
Zář 10th, 2014
Žádné komentáře
2227 Views

Jachting neboli plavba na plachetní lodi, po tisíciletí sloužil jako způsob vodní dopravy. V současnosti ho lze vnímat především jako velmi populární sport, kterému je možné se věnovat profesionálně či rekreačně. Jestliže jachting jednou vyzkoušíte, je možné, že mu propadnete a stane se Vaší velkou zálibou. Plavba na plachetnici má na českých jezerech a přehradách více než 120 letou tradici. Nejvyhledávanější místo jachtařů v rámci České republiky zaujímá Vodní nádrž Lipno, která je největší vodní plochou v zemi a nabízí skvělé podmínky pro tento sport.

Jak začít s plachtěním?

Chcete se naučit plachtit nebo se zdokonalit? Seznamte se s kurzy jachtingu či školou jachtingu. Pokud jste úplný začátečník, nadšenec s malými zkušenostmi, čerstvý absolvent kurzu VMP (vůdce malého plavidla) či uchazeč o VMP zvolte základní kurz, kde získáte praktické zkušenosti v plachtění na kajutových plachetnicích pod dohledem kvalifikovaného kapitána/instruktora. V kurzu budete nejprve seznámeni s teorií, následovat bude praktická část – vyplutí z přístavu, práce s plachtami a trénink plavby v různém režimu. Kurz pro pokročilé je určen zejména příležitostným jachtařům, kteří se chtějí zlepšit ve svých schopnostech, dostat plachtění tzv. „do ruky“ a vyzkoušet si i složitější manévry. Zkušené jachtaře by mohl zaujmout regatový a spinakerový kurz. Naučíte se v něm nejen taktiku pro závody, ale i správné používání spinakru. Tyto kurzy jsou obvykle jednodenní a nejsou náročné na osobní výbavu. Potřebujete pouze sportovní boty bez černé podrážky a oblečení přizpůsobit na možnost slunečného i chladnějšího počasí s přeháňkami.

Škola jachtingu je druhou variantou, jak se přiblížit k plavbě na plachetnici. Oproti jednodenním kurzům je škola jachtingu rozdělena do více dní, což umožňuje postupné rozvíjení dovedností a opakování znalostí z předchozího dne. Zejména rodiče uvítají skutečnost, že taková škola existuje nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Kapitánské zkoušky

Pro plavbu na vnitrozemských vodních cestách v České republice nebo i v zahraničí je nutné být držitelem VMP (Vůdce malého plavidla), který opravňuje k řízení rekreačních plavidel do délky 20 metrů a pohonem do 100kW. Pro plachtění na moři musíte být držiteli MPZ (Mezinárodní průkaz způsobilosti na moře), která rozšiřuje zkoušku VMP. Vlastník MPZ může vést rekreační plavidlo do délky 20 metrů a do vzdálenosti 0,75 námořní míle od pobřeží. Pro získání kapitánské zkoušky (VMP a MPZ) stačí absolvovat teoretický kurz.

2 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>