Historie trezorů

Od Jan77
v Co jste nevěděli o...
Čec 3rd, 2014
Žádné komentáře
1750 Views

Trezory a jejich předchůdci

Než získaly bezpečnostní trezory dnešní podobu a vlastnosti uplynuly téměř dvě staletí. Snahu ochránit své cennosti měli lidé od pradávna. Nejdříve používali obchodníci, panovníci i piráti na svůj majetek dřevěné truhly, později truhly okované, které byly nahrazeny truhlami kovovými. Kvůli zvyšující se hmotnosti se víko takové truhly neotevíralo nahoru, ale směrem k sobě, a tak se železná truhla stala předchůdcem dnešního trezoru.

První železné trezory v Evropě se začaly vyrábět po roce 1830. Postupně se zlepšovala jejich odolnost vůči zlodějům, ale bylo potřeba zvýšit i odolnost trezoru proti ohni. Experimentovalo se s různými výplňovými materiály, které měly zastavit nebo alespoň zpomalit žár. Zkoušel se kámen, sádra, dřevo, slída, cement, ale nejčastěji byl používán popel, který je jako výplň pláště trezoru známý dodnes.

Jak vypadaly trezory po roce 1850?

Po roce 1850 se začaly trezory vyrábět z tepaného a později válcovaného plechu o síle 3 mm a někdy až 5 mm. Podle tloušťky použitého materiálu se určovalo, jak je trezor bezpečný. Desky plechu byly nýtovány do potřebných úhlů a tvořily rámeček společně s vnitřními plechy. Mezi stěny pláště byl na přání zákazníka vkládán ohnivzdorný materiál. Deska dveří byla vyrobena z materiálu o síle až 1/2 palce. Celková šířka dveří činila obvykle čtyři palce. Bezpečné uzavření trezoru zabezpečovaly už v té době zámky s petlicemi nebo šrouby. Postupem času se zámkové mechanismy zmenšovaly a zdokonalovaly do dnešní podoby.

Zámky však měly jednu velkou nevýhodu, a tou byly velké klíče a klíčové dírky, které poskytovaly kasařům dostatek prostoru pro manipulaci se střelným prachem. Největší slabinou však byla ochrana trezoru proti útoku klínem a pákou. Problém spočíval hlavně v použité nýtované konstrukci a vnitřním plášti z lehčího plechu.

I přestože kasaři napáchali hodně škod, dodnes obdivujeme jejich zručnost a vynalézavost, kdy pouze s vlastnoručně vyrobenými jednoduchými nástroji dokázali zdolat téměř každý trezor.

0 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>