Vše o stříhání psů

Od Touareg
v Co jste nevěděli o...
Čer 25th, 2014
Žádné komentáře
2017 Views

Spousta majitelů si na srst svých čtyřnohých miláčků vzpomene až ve chvíli, kdy venkovní teploty neúprosně stoupají ke třicítce. Takových je nejvíce, a tak to v salónech pro stříhání psů s příchodem léta vypadá podobně jako v pneuservisech na podzim. Nejčastější otázky poté jsou: Jak moc psa ostříhat? Stříhají se všichni strojkem? Jak dlouho to bude trvat? 

Samozřejmě, úplně nejlepší je, když majitel nechává svého psa stříhat pravidelně po celý rok. To má hned více přínosů. Například větší čisto v bytě (domě), protože pravidelně upravovaný pes rozhodně nepouští tolik chlupů, jako pes se srstí nečesanou a nestříhanou. Pravidelná návštěva salónu pro psy je ale přínosem i pro zvířata samotná. Lépe si totiž zvykají a nejsou poté při stříhání tolik stresována. Obecně se dá říci, že pes, kterého nechává majitel stříhat jen občas chápe takové jednání jako trest, i když neví za co. Naopak pes, který je stříhán pravidelně to bere jako příjemnou proceduru, případně jako nutné zlo, na které je ovšem zvyklí a snáší to.

A pomalu se dostáváme k základním otázkám. Začneme tedy hned u té první – jak moc psa ostříhat? To záleží na více faktorech. Zejména tedy na rase psa, na konkrétních požadavcích majitele, na tom, v jakém prostředí se pes pohybuje a co pro něj bude příjemnější, vhodnější. Dalším důležitým aspektem je to, zda má majitel se psem výstavní ambice. Poté je vhodné při střihu postupovat tak, aby bylo možné jej kdykoliv jednoduše upravit na výstavní vzhled, daný standardem rasy. Je sice pravda, že uchovnění špatný střih nebrání, pokud ale pomýšlíte na vyšší mety, neměli byste výstavní úpravu srsti podceňovat.

Další otázkou je, zda všechny psy stříhat strojkem. To určitě ne. Zde opět záleží na rase a konkrétních požadavcích majitele. V zásadě lze sice všechny psy stříhat strojkem, ale ne u všech je to zrovna vhodné. Bavíme se zejména o skupině psů, jejichž srst tvoří dvě různé složky. Tito psi mají srst krycí a podsadu. Úprava takové srsti spočívá v trimování, tedy v postupném a trpělivém vytrhávání srsti speciálními nástroji.

A jak dlouho takové stříhání či trimování trvá? Opět nelze jednoznačně a jednoduše odpovědět. Stříhání jorkšíra většinou trvá okolo hodinky a půl.Úprava psa střední velikosti od dvou do tří hodin. Velcí psi tři a více hodin. Trimování je časově i fyzicky nejnáročnější a čas bývá naprosto individuální. Trimování menšího psa se zanedbanou srstí zabere několik hodin pořádné dřiny. Myslivci, kteří s tímto mají kromě střihačů nejvíce zkušeností, to jistě rádi potvrdí.

Ale to je platné všeobecně. Pes, jehož srst nechává majitel upravovat pravidelně vždy tráví v salónu méně času a práce s takovým zvířetem je mnohem jednodušší. Výsledkem je klidné nestresované zvíře a rozumná cena, který se vždy odvíjí od času stráveného při úpravě konkrétního jedince. Tak na to myslete a nenechávejte stříhání až na poslední chvíli. Je to zbytečný stres pro vás i vašeho psa.

Lucie Navarová – Stříhání psů
www.strihanipsunavarova.cz

1 vote

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>