Nejvyšší hora Chorvatska – Sinjal

Od snyll
v Co jste nevěděli o...
Kvě 9th, 2014
Žádné komentáře
1960 Views

dinara

Pokud se řekne Chorvatsko, většině Čechů se vybaví moře a pohoda na pláži. Ale málokterý český turista dokáže ocenit krásy chorvatského pohoří Dinar, které nabízí v teplých měsících nádherný pohled na louky plné rozkvetlých květin. Pohoří se táhne téměř 60 km přes Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu. Na Chorvatské straně je nejvyšším vrcholem Sinjal (Dinara) s 1831 m n. m. S těmito parametry se stává zároveň nejvyšším bodem celého Chorvatska.

Umístění Sinjalu

Umístění Sinjalu

Než se rozhodnete vystoupit na tuto horu, je potřeba si určit výchozí bod, odkud svoji túru započnete. Vyjet autem až úplně nahoru samozřejmě není možné. Jako výchozí bod se volí například město Knin, odkud k vrcholu potřebujete urazit již jen 19 km. Další možností je obec Suhopolje 11 km vzdálená od vrcholu hory nebo osada Glavaš, která se rozkládá pouhých 8 km od cíle cesty. Osada Uništa je také ve vzdálenosti 8 km, ale leží už na území Bosny a Hercegoviny – cesta do Uništy však vede pouze přes Chorvatsko.

Dobře uděláte, když si na cestu sbalíte větší množství balené vody, protože na trase není žádný jiný zdroj pitné vody. K výstupu není vhodné volit letní měsíce kvůli vysokým teplotám, ale ani zima není pro nehostinné podmínky ideální. Nejlepší bude teplotně neutrální období jara nebo podzimu. Na cestu si připravte kromě dostatku pitné vody také vhodnou, pevnou a pohodlnou obuv. Při výstupu je nutné zdolat mnoho škrapových polí, kde číhají vápencové hrany, které jsou velice ostré a pokud se na ně špatně došlápne, může dojít i k poškození bytelné obuvi. Jinak cestu tvoří převážně louky a cestičky až na malé výjimky, kdy je třeba přelézt i nějaký ten balvan.

Po výstupu až úplně na vrchol se před vámi rozlehnou překrásná panoramata. Nahoře čeká schránka, kde se nechávají zvěčnit autogramy.

1 vote

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>