50 nejzajímavějších faktů o Harry Potterovi

Od snyll
v Doporučené
Kvě 9th, 2014
Žádné komentáře
23357 Views

potter_logo Přinášíme mnoho zajímavých faktů ze světa brýlatého kouzelníka Harryho Pottera. Toho určitě všichni znáte, protože se jedná o jeden z největších fenoménů posledních let. Jako zdroje faktů slouží především různé doprovodné neoficiální knihy k dílům J. K. Rowlingové, rozhovory s autorkou apod. Táákže, tady to je…

 1. Od roku 2008 se prodalo více než 400 miliónů kopií knih Harryho Pottera. Knihy byly přeloženy do 67 jazyků. (pozn. red. Jak by asi vypadalo pálení 400 miliónů knih?)
 2. Nedávno Rowlingová prozradila, že Brumbál je gay a vždy měl slabost pro kouzelníka Grindelwalda, kterého porazil v kouzelnickém duelu.
 3. Jak každý fanoušek Pottera ví, mozkomoři jsou smrtelná, magická stvoření podobná přízrakům. Rowlingová specifikovala, že mají představovat depresi, kterou sama autorka poznala na vlastní kůži. Lék na zmírnění účinků mozkomorů je čokoláda.
 4. Rowlingová je prvním člověkem na světě, který se stal miliardářem (v US dolarech) psaním knížek.
 5. V roce 2007 Rowlingová skončila na druhém místě v anketě „Osobnost roku“ magazínu Time.
 6. Smrt matky Rowlingové na roztroušenou sklerózu silně ovlivnila styl psaní a smrt se stala hlavním námětem série Harryho Pottera.
 7. Ufňukanou Uršulu hraje žena stará 37 let a je to nejstarší herečka, která ztvárnila studenta Bradavic.
 8. Rowlingová objevila „kouzelnická“ jména jako toadflax , goutwort, grommel a další vCulpererově herbáři, což je slavná kniha o bylinách ze 17. století. (pozn. red. Samozřejmě tam objevila anglické verze slov, proto jsou jména uvedena anglicky)
 9. Kniha Harry Potter a relikvie smrti vyšla 21. června 2007 a prodalo se 11 miliónů kopií hned první den po zahájení prodeje. Tím byl pokořen rekord nejrychleji prodávané knihy světa, který držela Rowlingová s přechozím dílem Harryho Pottera.
 10. Rowlingová řekla, že kdyby byla učitelkou v Bradavicích, učila by kouzelné formule (Charms). Pokud by měla práci v kouzelnickém světě, psala by knihy kouzel.
 11. Harryho bílá sova Hedvika sdílí jméno se dvěma svatými. Jednou je Svatá Hedvika Slezská (polská kněžna z rodu Andechsů) a druhou je Svatá Hedvika z Anjou (polská královna). Smrt Harryho Hedviky má představovat jeho ztrátu nevinnosti a dosažení věku dospělosti.
 12. Knihy Rowlingové byly první knihy pro děti, které se objevily v New Yorkských bestsellerech od dob knihy E.B. White – Šarlotina pavučinka.
 13. Když vycházela kniha Harry Potter a vězeň z Azkabanu ve Veké Británii, vydavatel žádal obchody, aby nezačaly s prodejem před koncem vyučovacích hodin škol, aby se předešlo záškoláctví.
 14. Několik vydavatelů odmítlo první rukopis Harryho Pottera s tím, že je moc dlouhý a doslovný, ale Bloomsbury Publisher ho nakonec přijal (v roce 1996). Vydavatel navrhl Rowlingové používat jméno J.K. Rowling namísto jejího pravého jména „Joanne Rowling“, aby více oslovila mužské čtenáře. Písmeno „K“ si vzala ze jména její babičky Kathleen, ale ani Kathleen ani „K“ není oficiálně součástí jejího jména.
 15. Harry Potter zvýšil zájem dětí o čtení a zlepšily se prodeje dětské literatury celkově (např. C.S. Lewis – Letopisy Narnie).
 16. Rowlingová prozradila, že její nejoblíbenější stvoření z Harryho Pottera je fénix, mytický pták, který po dosažení 500 nebo 1000 let zmizí v plamenech a z popela znovu povstane jako mladý fénix.
 17. Harry má narozeniny 31. června 1980, Rowlingová 31. června 1966.
 18. Jméno Voldemort pochází z francouzských slov znamenajících „unikl před smrtí“ – Voldemortovo hlavní cíl je obelstít smrt. Ve druhém dílu série Rowlingová ukazuje, že Voldemort je anagram jména „Tom Marvolo Riddle“, což je celé jméno pána zla.
 19. Jméno Harryho Pottera by mohlo odkazovat na „potter’s field“, což je hřbitov určený lidem s neznámou identitou.
 20. Rubeus Hagrid, jeden z Harryho nejbližších přátel, je napůl čaroděj a napůl obr. Rubeus je latinský výraz pro něco vyrobeného z ostružiny nebo houští, což by odpovídalo Rowlingově popisu Hagrida jako „divokého“.
 21. Cedric Diggory je jeden ze 4 studentů, kteří zemřou v sérii Harryho Pottera. Cedric je běžné velšské jméno a Diggory je jméno profesora v díle „Lev, čarodějnice a skříň“, který putoval do Narnie, kde utrhl jablko, aby zachránil svoji matku. Dřevo jabloně, která vyrostla ze semínek tohoto jablka, bylo použito na výrobu oné skříně.
 22. Rowlingová řekla, že možná nevědomky převzala jméno kouzelnické školy od rostliny Hogwort (v anglickém originále se škola jmenuje Hogwarts), kterou viděla v New Yorku v Kew Gardens.
 23. Tak velké množství fanoušků se fotilo u 9./10. nástupiště v King’s Cross, že personál nechal na místo dopravit ceduli s nápisem „Nástupiště 9 ¾“. Tato stanice má ve skutečnosti velký význam pro autorku, protože právě zde se potkali její rodiče.
 24. Voldemortova hůlka je vyrobena z tisu. Tis někteří lidé považují za silně spojený s nadpřirozenými silami a je symbolem smrti a znovuzrození, což je Voldemortovým cílem.
 25. Jeden z největších obrů v univerzu Harryho Pottera je Golgomath, což by mohla být slovní hříčka narážející na slovo „googol“. Googol je matematický termín pro jedničku se 100 nulama za ní. Zkomoleninou slova Googol je i název nejznámějšího a největšího internetového vyhledávače Google.
 26. Když si Rowlingová dělala jeden z online testů Moudrého klobouku, byla vybrána do Mrzimoru.
 27. Rowlingová řekla, že kdyby vypila mnoholičný lektvar, tak by se stala Tony Blairem. Také prozdradila, že by byla hrozná při hraní famfrpálu, protože není sportovní typ, nemá ráda výšky a je celkově neohrabaná.
 28. Rowlingová řekla, že by se ráda proměnila v její oblíbené zvíře, ve vydru. Vydra je patronem Hermiony, což není překvapující, protože Rowlingová se ráda ztotožňuje právě s Hermionou a trvdí, že je jí hodně podobná.
 29. Kletba použitá k usmrcení Harryho rodičů „Avada Kedavra“ je odvozená z aramejského Abhadda kedhabhra, což znamená „zmiz jako toto slovo“. Toto sousloví se používalo na vyhánění nemocí, ale nikdy nebylo dokázáno, že by mělo sloužit jako kletba k usmrcení. Pravděpodobně je tato fráze původcem známého „abrakadabra“.
 30. Jméno kmotra Harryho Pottera, Sirius Black, pochází ze jména jedné z nejjasnějších hvězd na obloze – Sirius (původem z řeckého seirios -  „planoucí“). Hvězda je symbolem bohyně Isis a byla hlavním bodem egyptského náboženství a filozofie.
 31. Tetování Siriuse Blacka jsou propůjčena od ruských vězeňských gangů. Symboly mají označovat osobu obávanou a respektovanou.
 32. Albus Wulfric Percival Brian Brumbál (Bumbledore) je celé Brumbálovo jméno. Dumbledore znamená ve staré Angličtině „čmelák“. Albus je latinsky „bílý“, Wulfric bylo jméno svatého z 12. století, který se stal silně věřícím poté, co se setkal s bezdomovcem na ulici. Percival byl rytíř kulatého stolu krále Artuše. Brian je keltské jméno znamenající „silný“.
 33. Původní název první knihy zněl „Harry Potter and the Philosopher’s Stone“ (Harry Potter a kámen mudrců), tento název byl použit v Británii, Kanadě, Austrálii a dalších zemích. Americký vydavatel ho změnil na „Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (Harry Potter a kámen čarodějů), protože „čarodějů“ se jim zdálo více vzrušující. Rowlingová později řekla, že kdyby byla v lepší pozici, bojovala by o původní název.
 34. Kámen mudrců odkazuje na  mytický předmět používaný ve starověku v alchymii. Alchymisté hledali magickou substanci zvanou Kámen mudrců, která by proměnila běžné kovy ve zlato.
 35. „Morsmorde“ je příkaz k vyvolání znamení Voldemorta a znamená ve francouzštině „ukousnout si kousek smrti“.
 36. Smrtijedi byli původně známi jako „Rytíři Walpurgis“, což je odkaz na „Noc Walpurgis“, starý čarodějnický svátek, který se konal 30. dubna a oslavoval jaro – přesně 6 měsíců od Halloweenu. Jeden svátek označoval začátek úrodné sezóny, druhý konec. Obě noci byly démony a čarodějnice volné. Svatá Wulpriga byla ve skutečnosti jeptiška žijící mezi lety 710-779.
 37. Rowlingová řekla, že nápad Harryho Pottera se jí prostě objevil v hlavě během 4 hodinového zpoždění vlaku.
 38. Když Coca-Cola vyhrála práva spojit své produkty s dílem Harry Potter a kámen mudrců, Rowlingová trvala na tom, aby společnost darovala 18 miliónů dolarů na kampaň „Čtení je základ“, která měla podporovat čtení literatury dětmi.
 39. Natálie McDonald, která se objevila v Harry Potter a ohnivý pohár, je založena na skutečné dívce umírající na leukémii, kterou Rowlingová znala.
 40. Rowlingová řekla, že kouzelnický svět je čistě smyšlený a ona sama nevěří v druhy magie užívané v jejích knihách.
 41. Hedwika byla ve filmech hraná celkem třemi samci.
 42. Tom Felton se původně ucházel o role Harryho a Rona, ale nakonec dostal roli Draca Malfoye.
 43. Když se Alfonso Cuaron zhostil režírování Harryho Pottera, požádal 3 hlavní hvězdy (Harryho, Rona a Hermionu), aby napsali eseje o svých postavách. Všichni 3 skvěle zapadli do svých rolí: Emma Watson (Hermiona) napsala 16 stránkouvou esej, Daniel Radcliffe (Harry) odevzdal jednoduchý jednostránkový text a Rupret Grint (Ron) nikdy svojí esej nevypracoval.
 44. Nejméně úspěšný film o Harrym, „Harry Potter a vězeň z Azkabanu“ vydělal 90 miliónů dolarů, což je více než vydělal nejúspěšnější film série Stmívání.
 45. Fred a George Weasleyovi se narodili na apríla…to vysvětluje jejich chování.
 46. Snape je postava částečně založená na učiteli, který kdysi učil Rowlingovou.
 47. Pošuk Moody a Bill Weasley jsou ve skutečnosti otec a syn.
 48. Během všech 8 filmů Daniel Radcliffe vystřídal přibližně 160 párů brýlí.
 49. Slavná jizva ve tvaru blesku byla aplikována makeup týmem přibližně 5800 krát.
 50. Při natáčení scény polibku mezi Harrym a Hermionou  musel být Rupert (představitel Rona) vyhnán z místa natáčení, protože se příliš smál.
21 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>